Urlop w Niemczech: co warto zobaczyć?

Kiedy planujemy nasz wymarzony urlop, często zastanawiamy się nad wyjazdem do ciepłych krajów. Kusi nas perspektywa wysokich temperatur, palm i wypoczynku na plaży. Jednak sporo osób lubi aktywnie spędzać wolny czas, chociażby poprzez zwiedzanie nowych miejsc. Jeśli chcemy odkryć kolejne, ciekawe lokalizacje, a niekoniecznie mamy ochotę wybierać się w podróż po kraju, warto rozważyć naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy kojarzą się obecnie z wyjazdami za pracą, jednak nie zapominajmy, że to także prawdziwy raj dla turystów, a Berlin to nie jedyne miasto, które ma coś do zaoferowania urlopowiczom. Dokąd pojechać i na co zwrócić uwagę?

Jak dostać się do Niemiec?

Możliwości jest całkiem sporo. Oczywiście jeśli posiadamy własny samochód, to możemy zaplanować trasę na własną rękę, jednak urlop polega przede wszystkim na wypoczynku, a trudno o tym mówić w przypadku prowadzenia pojazdu na długie dystanse. Dlatego najlepiej zdecydować się na niezależny środek transportu. Samoloty czy pociągi to może całkiem wygodne opcje, jednak nie zapominajmy, że w ich przypadkach jesteśmy uzależnieni od położenia dworców i lotnisk, a te mogą znajdować się w sporym oddaleniu od naszego hotelu. Dlatego najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest podróż busem. Przykładowo firma Coloradobus (http://www.coloradobus.pl/) oferuje wygodną rezerwację biletów, również dla kilkuosobowych grup. Dzięki takiej formie transportu, bezpiecznie, szybko i wygodnie dotrzemy dokładnie pod wskazany adres, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o dodatkowy dojazd do miejsca, gdzie wykupiliśmy nocleg.

Drezno

Drezno to miasto położone blisko granicy z Polską. Uległo niemal całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, dlatego musiało zostać odbudowane.

Zwinger

Kompleks budynków utrzymanych w stylu rokoko, gdzie znajdują się muzea i galerie. Całość jest bogato zdobiona, a najbardziej charakterystyczne są rzeźby przedstawiające aniołów. Możemy tam pospacerować, napić się kawy i podziwiać liczne dzieła sztuki. Zwinger to także miejsce z bogatą historią, m.in. to tam odbyło się wesele Fryderyka Augusta III.

Zamek Rezydencyjny

Dawna siedziba Sasów, znajdująca się niedaleko Zwingera. To najbogatszy skarbiec w całej Europie, pełen klejnotów, zdobionych mebli, naczyń, możemy tam także zobaczyć stroje epokowe. 

Neustadt

Wyjątkowa dzielnica, silnie powiązana ze środowiskiem artystycznym. Pełno w niej ciekawych budynków i knajpek; szczególnie wieczorami całe Neustadt tętni życiem, dlatego warto zaczerpnąć trochę tego klimatu.

Lipsk

Lipsk bywa niedoceniany podczas wycieczek. Zupełnie niesłusznie, ponieważ to miasto ma wiele do zaoferowania.

Kościół św. Tomasza

To m.in. tutaj działał Jan Sebastian Bach. Jeśli spędzamy w Lipsku weekend, to dobrze tam zajrzeć, by posłuchać najstarszego chóru chłopięcego w całym kraju. Kościół św. Tomasza to wybitne dzieło architektury, które zachwyca zarówno wykończeniem ścian zewnętrznych, jak i wystrojem wnętrza.

Nowy i stary ratusz

Stary ratusz powstał w XVI wieku. Zaraz za nim znajduje się tzw. Stara Giełda. Obecnie wewnątrz starego ratusza mieści się muzeum Lipska. Nowy ratusz z kolei został wzniesiony w XX wieku i jest bardziej okazały. 

Uniwersytet

Lipsk to przede wszystkim miasto nauki, dlatego często odbywają się tam wymiany studenckie. Nawet jeśli czasy na uczelni już dawno mamy za sobą, warto obejrzeć budynek uniwersytetu, który został zresztą odnowiony zaledwie kilka lat temu.

Frankfurt

Frankfurt często kojarzony jest z jednym z największych lotnisk w Europie. Często staje się przez to jedynie przystankiem przed dalszą podróżą. Tymczasem samo miasto jest bardzo ciekawe i warto do niego zajrzeć, nawet jeśli tylko na parę dni.

Katedra św. Bartłomieja

Katedra Cesarska św. Bartłomieja to najstarszy budynek, którego początki datowane są jeszcze za czasów panowania Merowingów. Zapierająca dech w piersiach architektura i wnętrze, gdzie możemy zobaczyć wiele dzieł sztuki, sprawiają, że to obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki.

Dom Goethego

To tu spędzał młode lata Johann Wolfgang von Goethe, autor „Fausta” i „Cierpień młodego Wertera”. Budynek pełen jest sprzętów pochodzących z czasów dzieciństwa pisarza. 

Römerberg

Urokliwy plac ratuszowy, który został zniszczony podczas wojny, a później odbudowany. Stoi przy nim wiele urokliwych budynków; to dobre miejsce na wspólny spacer z rodziną.

Zarezerwuj bilet do Niemiec u Coloradobus: http://www.coloradobus.pl/odjazdy.html.