Darmowe atrakcje w Krakowie – jak zwiedzać i oszczędzać?

Kraków co roku odwiedzają miliony osób z kraju i ze świata. Właśnie dlatego infrastruktura turystyczna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. W całym mieście znajdziesz dosłownie tysiące miejsc, w których możesz się rozerwać, obcować z historią lub po prostu dobrze zjeść. Jeżeli chcesz odwiedzić dawną stolicę Polski i nie wydać zbyt wiele pieniędzy, wystarczy dobrze zaplanować wyprawę.

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy najbardziej opłaca się odwiedzić Kraków,
  • gdzie rezerwować noclegi w Krakowie,
  • jakie atrakcje możesz zwiedzić za darmo.

W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie – tematyczne muzea, okazje do podziwiania na żywo znanej sztuki czy też miejsca do uprawiania sportów lub będące świetnym tłem dla plenerowej sesji zdjęciowej. Dziś przedstawimy po jednym przykładzie każdego z powyższych.

Kiedy i gdzie znaleźć tani nocleg w Krakowie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – kluczem do zwiedzania dawnej stolicy w najtańszy możliwy sposób jest dobre planowanie. Jeżeli chcesz wydać mniej, rezerwuj noclegi w Krakowie zimą, między początkiem roku a końcem marca. W tym okresie do miasta przyjeżdża najmniej turystów, a ceny za pobyt spadają. 

Jeżeli chodzi o typ noclegu, stanowczo rekomendujemy apartamenty w Krakowie – w szczególności, jeżeli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi. Przewagą apartamentów nad innymi typami zakwaterowania jest fakt, że zazwyczaj oferują one więcej przestrzeni i miejsc do spania niż np. pokoje hotelowe. Jednocześnie zapewniają prywatność, jakiej nie dadzą duże sale w hostelach. Gdy podzieli się koszty na kilka osób, finalna cena „na głowę” może nie przekraczać tego, co w sezonie trzeba zapłacić za miejsce w uznawanym za tańszy pensjonacie.

Dodatkową zaletą małej liczby turystów przebywających w mieście jest fakt, że nie będziesz musiał wraz z rodziną lub znajomymi stać w kolejkach do atrakcji, które wymienimy za chwilę.

Darmowe atrakcje w Krakowie

Przechodzimy do sedna sprawy, czyli darmowych atrakcji miasta królów. Zobacz, gdzie należy skierować swoje kroki, aby dobrze się bawić, poznać historię tego wspaniałego miasta i nie zapłacić za to ani złotówki:

  • Podziemia Rynku Głównego – w każdy wtorek, po uprzedniej rezerwacji możesz zejść 4 metry pod ziemię, aby podziwiać odrestaurowane podziemia Rynku Głównego. Możesz tam prześledzić 1 000 lat historii Krakowa, poznając niesamowite fakty na temat miasta i jego mieszkańców podczas eksploracji interaktywnej wystawy.
  • Fabryka Oskara Schindlera – jeżeli chcesz zobaczyć na żywo miejsce, gdzie wydarzyła się historia opowiedziana w filmie Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, musisz odwiedzić budynki, które należały do sławnego niemieckiego fabrykanta. Stała wystawa jest udostępniona dla zwiedzających za darmo w każdy poniedziałek.
  • Stara Synagoga – synagoga znajdująca się przy ulicy Szerokiej 24 w Krakowie to jedna z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Możesz odwiedzić ją za darmo tego samego dnia, co Fabrykę Schindlera – w poniedziałek.
  • Skałki Twardowskiego – znajdujące się na sławnym Zakrzówku skałki możesz odwiedzić kompletnie za darmo, codziennie. Według legendy na tych urwiskach swą szkołę czarnoksięstwa miał mistrz Twardowski, a skałki powstały w wyniku eksplozji jego pracowni. To doskonałe miejsce na sesję zdjęciową w plenerze!
  • Las Wolski –to największy, naturalny park leśny w Polsce, znajdujący się w zachodniej części miasta. Jest idealnym miejscem na zimowy spacer na łonie natury lub do uprawiania turystyki pieszej. Znajdujące się w parku wzniesienia z pewnością zainteresują biegaczy, którzy przez cały rok mogą trenować tu przed startami w biegach przełajowych.

Podsumowując: jeżeli chcesz wyjechać do Krakowa i nie wydać przy tym dużo pieniędzy, poświęć odrobinę czasu na dobre przygotowanie się do wyprawy. Gdy prawidłowo dobierzesz daty pobytu i rozpiszesz sobie krótki plan dnia, może się okazać, że Twój budżet w ogóle nie odczuj tego krótkiego urlopu. Atrakcje z listy powyżej to tylko kilka spośród całych tuzinów, które możesz odwiedzić za darmo – odnajdziesz je wszystkie, wystarczy poszukać. Noclegi w Krakowie w najniższych cenach znajdziesz zaś na Sun & Snow.