Jak zwiedzić Gdańsk w jeden dzień?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że weekend nie wystarczy, by dobrze poznać jakieś miasto. Z pewnością w tak niewielkim czasie nie zdołamy zobaczyć wszystkiego, co w jakiś sposób jest warte naszej uwagi, jednak przy umiejętnym zaplanowaniu wycieczki uda się spędzić niezapomniany dzień. Na urlopy, nawet te weekendowe, często wybieramy polskie morze, a wśród najchętniej wybieranych miejsc zawsze pojawia się Gdańsk. Jeśli już tam dotrzemy, dobrze się rozejrzeć za kilkoma interesującymi punktami i oczywiście hotelem, dzięki któremu nasz pobyt będzie niezapomniany.

Weekend w Gdańsku – co zwiedzić?

Zacznijmy może od muzeów. Tych jest w mieście sporo, więc nie sposób zajrzeć do wszystkich, jednak kilka z nich szczególnie zapadają w pamięć. Można zatem zacząć zwiedzanie od niezwykłego Muzeum Bursztynu, znajdującego się przy ulicy Długiej. W środku znajdziemy mnóstwo eksponatów, poznamy informacje dotyczące wydobywania bursztynów, zobaczymy najbardziej reprezentatywne okazy. Oprócz zatopionych części fauny i flory, na wystawach jest także umieszczona bursztynowa biżuteria czy naczynia. W tym samym budynku mieści się wieża widokowa, z której możemy podziwiać miasto, i co ciekawe – znajduje się tu też dawna katownia, gdzie zaprezentowane są niegdysiejsze narzędzia tortur.

Całkiem niedaleko natkniemy się na Dom Uphagena, czyli Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Niegdyś, jak sama nazwa wskazuje, była to siedziba rajcy gdańskiego, Jana Uphagena. Aktualnie dzięki temu miejscu możemy zobaczyć, jak wyglądały domy mieszczan z XVIII wieku. Bogate zdobienia, rzeźbione meble, dzieła sztuki – wielbiciele historii z tego okresu z pewnością doskonale się tutaj odnajdą. 

Skoro już o historii mowa, na naszej trasie wycieczkowej koniecznie powinno się znaleźć także gdańskie Muzeum Narodowe oraz Muzeum II Wojny Światowej. Dopełnieniem tego może być popłynięcie na Westerplatte, gdzie znajduje się dawna wartownia, którą wykorzystywano w czasie obrony kraju we wrześniu 1939 roku, jak i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

By dobrze się zapoznać z klimatem miasta, wystarczy przejść się wspomnianą ulicą Długą, która razem z Długim Targiem jest nazywana Drogą Królewską. Zaczynając od Bramy Złotej, możemy zwiedzić ratusz, obejrzeć zjawiskową Fontannę Neptuna, a także przyjrzeć się Dworowi Artusa, czyli zdecydowanie najpiękniejszej kamienicy w Gdańsku. 

Jeśli wciąż zostanie nam odrobina czasu, możemy zajrzeć do Bazyliki Mariackiej czy też wybrać się do Oliwy, by tam podziwiać Archikatedrę Oliwską. O ile uda nam się dotrzeć w te rejony, zdecydowanie nie możemy sobie odmówić przechadzki po urokliwym Parku Oliwskim, który niezależnie od pory roku prezentuje się niemalże bajkowo.

Weekend w Gdańsku – gdzie przenocować?

Przeglądając hotele w Gdańsku i zastanawiając się nad tym, w którym z nich zarezerwować sobie pokój, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jedną rzecz. Jeśli zależy nam bardziej na zwiedzaniu miasta, a opalanie się na plaży wolimy pozostawić innym, to zdecydowanie musimy się rozejrzeć za noclegiem w ścisłym centrum. Będziemy mogli swobodnie poruszać się komunikacją miejską albo nawet pieszo. W przypadku, gdy chcemy przede wszystkim zobaczyć morze i przespacerować się po nadbałtyckim piasku, będzie to równoznaczne z tym, że będziemy nieco oddaleni od serca miasta. Oczywiście jeśli posiadamy samochód żadne odległości nie są straszne, jednak dobrze o tym pamiętać.

Kiedy interesuje nas hotel w Gdańsku blisko morza, to z pewnością w oko wpadnie nam Hotel Mercure Gdańsk Posejdon. Ten piękny obiekt, gdzie możemy wybierać wśród 151 stylowo urządzonych, komfortowych pokoi, znajduje się zaledwie 100 metrów od plaży w Jelitkowie. Możemy zatem spędzić cały dzień wśród piasku, wylegując się na słońcu albo spacerując brzegiem morza, a wieczorem oddać się relaksowi w tym niezwykle wygodnym hotelu. Jest on wyposażony w saunę i wewnętrzny, ogrzewany basen. Równie interesujący jest także Hotel Novotel Gdańsk Marina, także położony blisko Bałtyku. Na gości czeka basen, centrum fitness, centrum wellness, plac zabaw dla dzieci czy kort tenisowy. 

Wiążąc wyprawę do Gdańska bardziej ze zwiedzaniem, aniżeli kąpielą w morzu, na nocleg możemy wybrać Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto. Zaledwie kilka kroków będzie nas dzieliło od najwspanialszych zabytków w mieście. Dodatkowo będziemy z pewnością zadowoleni z komfortowych pokoi czy też hotelowej restauracji, oferującej doskonałe posiłki. W ramach relaksu możemy też wykupić sobie masaż. W korzystnej lokalizacji znajduje się także Hotel ibis Gdańsk Stare Miasto, pełen najpotrzebniejszych udogodnień. Tu możemy wypocząć w przerwach od spacerowania po Gdańsku – taki weekend z pewnością okaże się udany.