Najpiękniejsze miasta w Bawarii – co warto zobaczyć?

Niemcy coraz częściej kojarzą się Polakom z lepszym rynkiem pracy, gdzie szybciej można znaleźć zatrudnienie za wyższe wynagrodzenie. Tymczasem warto pamiętać o tym, że nasi zachodni sąsiedzi mają wiele do zaoferowania również pod względem turystycznym. Rozglądając się zatem za atrakcyjnym miejscem na wakacje, wcale nie musimy szukać jakichś egzotycznych lokalizacji, ponieważ możemy wybrać się do Niemczech, szczególnie do klimatycznej Bawarii. Dobrze jednak jakoś zaplanować wyjazd, nawet jeśli ma być bardzo krótki. Które miasto koniecznie trzeba zobaczyć i jak się tam dostać?

Monachium

Podróż do Monachium wprost nie może się obejść bez spaceru po Starym Mieście, a konkretnie po Marienplatz. To tam, w centrum starówki, znajduje się złoty posąg Maryi. Jeśli już tam będziemy, zdecydowanie warto zwiedzić Nowy Ratusz w stylu neogotyckim. W oczy z pewnością rzuci nam się także barokowy Pałac Nimf (Nymphenburg), piękny budynek znany niemalże na całym świecie. Skoro już mowa o pałacach, z monachijskiej starówki możemy przejść do pałacowego zespołu z XIV-wiecznymi dziedzińcami.

By w pełni docenić piękno miasta, na szczycie wieży kościoła św. Piotra znajduje się punkt widokowy, do którego możemy się wspiąć po blisko 300 stopniach. Stamtąd doskonale widać chociażby Ogród Angielski czy Olympiapark.

Fani piłki nożnej nie powinni także ominąć jednego z najpiękniejszych stadionów w całych Niemczech, czyli Allianz Arena. Jeśli jesteśmy kibicami FC Bayern Monachium, to zwiedzenie tego obiektu jest niemalże obowiązkowe.

Szukasz transportu do Niemczech? Sprawdź http://www.busy-polska-niemcy.com/.

Bayreuth

Przenosimy się do znacznie mniejszego, a przez to niezwykle klimatycznego miasteczka. Bayreuth słynie przede wszystkim z Opery Margrabiów, która w 2012 roku trafiła na listę UNESCO i nieprzerwanie od kilku lat jest uznawana za jeden z najciekawszych zabytków na terenie całego kraju. Co ciekawe cały budynek został wykonany z drewna, a niezwykłe malowidła na suficie powstawały najpierw na płótnie, które później było mocowane na stropie.

Jeśli już postanowimy odwiedzić operę, warto też zwrócić uwagę na znajdujący się obok budynek żydowskiej synagogi z drugiej połowy XVIII wieku. Podczas II wojny światowej przetrwał on tylko dlatego, że naziści obawiali się, że zbombardowanie lub podpalenie mogłoby zaszkodzić również przylegającej do niego operze.

Zainteresowani muzyką nie powinni także pominąć Teatru Festiwalowego, gdzie odbyła się premiera wagnerowskiego “Pierścienia Nibelunga”. Koncerty są tam zwykle latem, ponieważ gmach zbudowany jest głównie z drewna i płótna namiotowego służącego jako zadaszenie. Do dzisiaj nie zamontowano tam ogrzewania, jako że modernizacje mogłyby zaszkodzić genialnej akustyce.

Bamberg

Również i to miasto znajduje się na liście UNESCO. Mamy tu szeroki wybór zabytków, m.in. opactwo benedyktyńskie czy archikatedrę św. Pawła i Jerzego. Liczne pałace i kościoły na szczęście nie ucierpiały podczas wojennego bombardowania. Historyczne dzielnice, czyli Bergstadt, Inselstadt i Gartnerstadt, należą do najbardziej klimatycznych miejsc w kraju. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Bambergu? Z pewnością ogród różany, położony przy Nowej Rezydencji. Jeśli poszukujemy romantycznej lokalizacji na spacer, to właśnie tutaj będziemy mogli odpocząć wśród licznych krzewów, skąd mamy również widok na panoramę miasta. Z pewnością nie należy też pomijać Starego Ratusza, bogato zdobionego, barokowego budynku, który został wybudowany przez mieszkańców jako znak protestu wobec władzy biskupa. 

Czym pojechać do Niemiec?

Jeśli zechcemy zobaczyć Monachium, Bayreuth czy Bamberg, to dobrze poszukać jakiegoś korzystnego transportu. Posiadanie własnego samochodu znacząco wszystko ułatwi, jednak wielu z nas niekoniecznie ma ochotę na spędzenie wielu godzin za kierownicą i wydawanie dużych sum pieniędzy na paliwo. W końcu podczas urlopu priorytetem powinien być wypoczynek.

Busy do Niemiec to jedno z najwygodniejszych rozwiązań, które pozwoli nam na komfortową, bezpieczną podróż. Sprawdzając http://www.busy-polska-niemcy.com/trasa/ przekonamy się, że łatwo możemy przedostać się do wybranego punktu. Korzystne ceny biletów w połączeniu z ogromną wygodą umożliwią nam szybkie rozpoczęcie zwiedzania.