Polecane
Jak pije się kawę w innych krajach? Kawowe tradycje

Z różnych danych i badań wynika, że kawa to drugi – po ropie naftowej – najczęściej kupowany towar na ziemi. Nie ma się co dziwić. Jej smak, właściwości i aromat docenia każdy, kto choć raz spróbował porządnie zaparzonej i doprawionej kawy. Jednak w zależności od państwa, zwyczaje dotyczące jej przygotowania, picia i podawania się różnią. Najpopularniejsze poznasz w tym artykule.

Szwedzka fika

W Szwecji i pozostałych krajach skandynawskich kawę pije się tak często jak u nas herbatę. Mieszkańcy tego chłodnego, ale przeuroczego kraju nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia kilku kubków małej czarnej. Nie mają oni problemów z nadciśnieniem ani zaśnięciem, ponieważ szwedzka kawa jest czarna, ale słaba. Można ją przyrównać do naszej herbaty, zaparzonej kilka razy z jednej saszetki. Kawa towarzyszy Szwedom wszędzie – w pracy, w domu, na przystanku, w środkach transportu, szkołach i na spacerach.

Turecka mała czarna

Turkowie podchodzą do parzenia kawy jak do rytuału. Na pewno nieraz słyszeliście o kawie po turecku. Zmieloną kawę zalewa się zimną wodą z filtra lub butelki. Następnie stawia na palniku i kilkakrotnie podgrzewa, bez zagotowania. Proces ten jest czasochłonny, ale według Turków, wyciągamy nim z kawy wszystkie jej drogocenne właściwości i piękne aromaty.

Kawa po polsku

W naszym kraju z roku na rok mamy coraz mniej czasu i coraz więcej pracujemy. Wiąże się to z tym, że tempo życia nie zawsze pozwala nam się delektować pyszną kawą zaparzoną w jakiś egzotyczny dla nas sposób. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z aromatycznego espresso, warto wypróbować innowacyjne metody przyrządzania małej czarnej. Na przykład kawa w saszetkach pozwoli nam w błyskawicznym tempie przyrządzić kubek pysznego espresso. Wystarczy umieścić saszetkę w ekspresie i podstawić ulubioną filiżankę. Nie trzeba również przygotowywać specjalnych naczyń ani kupować skomplikowanych ekspresów.

Jeśli więc mimo braku czasu chcesz delektować się wybornym napojem, koniecznie sprawdź, jakie doznania smakowe zapewnia kawa senseo. Z uwagi na kilka wariantów smakowych, możesz wybrać kawę z aromatem, np. orzecha lub karmelu.

About the author

Related Post