Kupujemy kosiarkę – o czym pamiętać?

Pielęgnacja trawnika to z pozoru bardzo łatwa czynność. Niestety bez odpowiedniego sprzętu często przeradza się w tzw. syzyfową pracę. Najważniejszym urządzeniem do utrzymywania trawy w dobrej kondycji jest kosiarka. Jaką wybrać, aby spełniła wszystkie nasze oczekiwania? 

Czym kierować się przy wyborze kosiarki?

Pierwszym ważnym elementem przy wyborze kosiarki jest powierzchnia trawnika, o jaką będziemy dbać. Przy małych terenach wystarczy kosiarka pchana lub kosiarka ręczna. Czym większy areał, tym potrzebny będzie sprzęt o większej mocy i wydajności. Przy bardzo dużych powierzchniach warto pomyśleć o zakupie traktorka ogrodowego.

Kolejnym kryterium jest ukształtowanie terenu. Do trawnika nierównego, z dużą ilością np. kretowisk, lepiej użyć sprzętu na dużych kołach. Można również w takim przypadku skorzystać z podkaszarki lub kosiarki spalinowej, bowiem sami możemy zdecydować o wysokości, na jaką będziemy kosić. Najważniejszym jednak elementem przy wyborze kosiarki jest nasz komfort. Koszenie trawnika powinno być przyjemnością i zajęciem relaksacyjnym. Dlatego zakupione urządzenie powinno po prostu pasować osobie, która będzie je obsługiwała. 

Konserwacja kosiarki

Po każdym sezonie, czyli około końcówki października, kosiarka powinna być zakonserwowana i zabezpieczona na zimę. Najważniejsze czynności konserwacyjne to:

  • odłączenie świecy zapłonowej;
  • dokładne wyczyszczenie kosiarki z wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości trawy;
  • opróżnienie zbiornika paliwa;
  • wymiana oleju;
  • oczyszczenie filtra powietrza;
  • wyczyszczenie świecy zapłonowej;
  • naostrzenie noży.

Najważniejsze elementy kosiarki

Do najważniejszych elementów kosiarki zaliczamy silnik i noże. Coraz częściej wiodący producenci sprzętu ogrodniczego decydują się na montaż w swoich urządzeniach silników Briggs&Stratton. Są one wysokiej jakości i łatwo o części zamienne do tego modelu. Usunięcie niewielkich usterek czy wymianę zużytych podzespołów można wykonać samodzielnie po zakupie części do silnika Briggs Stratton i przy odrobinie wiedzy technicznej i cierpliwości. W przypadku braku umiejętności w tego typu sprawach, lepiej oddać kosiarkę do specjalisty. Należy jednak dopilnować, aby wymieniane części były oryginalne. Dzięki temu unikniemy ponownego zepsucia się sprzętu i zapewnimy sobie komfort oraz kolejne sezony bez napraw. Wszelkie informacje i cennik części można znaleźć tutaj https://ogrodexmilicz.pl.