Z kawą dookoła świata!

Mówi się, że co kraj, to obyczaj. Tak jest również z kawą. Ile krajów, tyle rodzajów i sposobów picia kawy. Latte macchiato, cappuccino, espresso, kawa po turecku, Irish Coffe – kawę można pić na różne sposoby, ale przyznacie, że zawsze smakuje wyśmienicie! W Polsce chyba najchętniej pija się kawę rozpuszczalną z mlekiem oraz “plujkę”, czyli po prostu kawę sypaną, parzoną “po turecku” – koniecznie w szklance. A jak jest w innych krajach?

Kawa w innych krajach

Mówi się, że najlepsza kawa jest we Włoszech. Tam popularne jest przede wszystkim espresso, czyli mała filiżanka mocnej kawy, pita na “stojaka” przy barze. Oczywiście słoneczna Italia to także ulubieńcy dam, czyli latte macchiato i cappuccino. Pamiętajcie jednak, by będąc we Włoszech używać całych nazw. Jeśli zamówicie tylko latte, dostaniecie mleko zamiast kawy 🙂

Słynna kawa po turecku, czyli przysmak czasów PRL-u to mocna, parzona kawa. W Turcji jest ona bardzo słodka i podawana jest z ciasteczkiem. Jak widać, również Polacy ją uwielbiają!

Francja to z kolei kawa z gorącym, spienionym mlekiem. Podaje się ją w dużych kubkach z szerokim rondem. Dlaczego? Bo Francuzi piją kawę zwykle na śniadanie w połączeniu z croissantem czy bagietką i lubią maczać te smakołyki właśnie w kawie.

Jest na świecie kraj, w którym kawa to za mało. Bo kawa musi nie tylko smakować wyśmienicie i pobudzać do życia, ale także rozgrzewać. Połączenie kawy i alkoholu? Dlaczego nie! Taki przysmak to słynne, irlandzkie Irish Coffee, czyli kawa, whiskey, cukier i bita śmietana. Brzmi pysznie, prawda? Nic dziwnego, że na bazie tego pomysłu powstało wiele likierów alkoholowych, których bazę stanowi właśnie kawa.

Sposób na idealną kawę

Jedni zalewają kawę bezpośrednio w kubku, inni korzystają z ekspresu czy kawiarek. Jeszcze inni wybierają kawę w saszetkach. Cel jest jeden – zrobić idealną kawę, której cudowny smak nastawi nas pozytywnie do życia i postawi nas na nogi. Ale nie każdy to potrafi. Niektórym wychodzi “lura”, a jeszcze inni robią za mocną. Jeśli nie jesteś mistrzem parzenia tego napoju, idealna będzie dla Ciebie kawa senseo. Zmielone ziarna kawy zamknięte w saszetce to zawsze ten sam smak. Może się skusisz?