Kredyty gotówkowe na wakacyjne wyjazdy – czy to się opłaca? / Kredyt gotówkowy

Tuż przed wakacjami banki reklamują dedykowane produkty, które pozwalają pozyskać środki finansowe na wymarzone wakacje. Czy Polacy z takich ofert korzystają? Jeśli tak, to jak często i czy urlop na kredyt w ogóle się opłaca? Sprawdzamy, kto odwiedza oddziały banków w celu zdobycia pieniędzy na rodzinne wczasy.

Wakacje Polaków

Na coroczne wakacje wyjeżdża już połowa z nas. Cieszy fakt, że każdego roku wzrasta liczba Polaków, których stać na choćby krótki wypoczynek. Najczęściej spędzamy urlop nadal w urokliwych zakątkach Polski, ale widać już wyraźną tendencję wzrostu zainteresowania również zagranicznymi wycieczkami. Stać nas na wakacje nie tylko w europejskich kurortach, ale coraz częściej nasze wakacyjne plany dotyczą też wyjazdów w odległe miejsca na całym świecie.

Bez względu na to, czy na wakacje zaciągamy kredyt gotówkowy, czy posiłkujemy się własnymi oszczędnościami albo pożyczką od najbliższych, wydajemy na wczasy nadal mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Jeśli decydujemy się na urlop w kraju, to na każdego turystę przypada średnio 700 złotych na tygodniowe odprężenie. Nieco droższe są wakacje poza granicami Polski, na takie każdy Polak przeznaczyć musi jakieś 2 000 złotych.

Skąd mamy pieniądze na urlop?

Cieszy fakt, że większości z nas udaje się odłożyć na wakacje i nie musimy starać się o zewnętrzne wsparcie finansowe. Sytuacja poprawiła się znacznie po wdrożeniu programu pomocowego 500+ – aż połowa rodzin potwierdza, że środki te odkłada na przyszłość swoich dzieci, zapewnienie im jakościowej edukacji albo właśnie na coroczne wakacje.

Ci, którzy nie posiadają tzw. zaskórniaków, ale również decydują się na wakacyjny wyjazd, wspierają się pożyczkami od rodziny albo znajomych. Część osób zaciąga pożyczki gotówkowe, a 2% turystów decyduje się na kredyt gotówkowy w banku. Instytucje bankowe oferują kredyty na dowolny cel albo kredyty celowe, które również można przeznaczyć na sfinansowanie wakacyjnej wycieczki.

Kredyt gotówkowy źródłem finansów na wakacje

Jak wspomnieliśmy, nawet 2% Polaków potwierdza, że w celu wyjazdu na wakacyjny urlop, zaciąga kredyt gotówkowy. Największym zainteresowaniem cieszy się kredyt celowy, bo otrzymywany jest na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim jest sporo tańszy od tego na dowolny cel. Ograniczeniem jest jednak wskazanie konkretnego celu i udokumentowanie jego nabycia. W przypadku kredytu na dowolny cel kredytobiorca może przeznaczyć pieniądze, na co tylko chce.

Kondycja finansowa polskich turystów

Banki chętnie oferują kredyt gotówkowy na wakacje, ponieważ Polacy uznawani są za lojalnych i przede wszystkim wiarygodnych klientów. Nadal wstydzimy się długów i większość kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania regularnie. Tylko niewielki odsetek wpada w tzw. pętlę zadłużenia i nie radzi sobie z regularną spłatą comiesięcznych rat. Przeważnie zaciągamy kredyt na wakacje i spłacamy go w ciągu jednego roku, po czym przed kolejnymi wakacjami bierzemy następny kredyt tego rodzaju.