Fascynujące miejsca w sercu Ameryki Południowej, czyli Boliwia – atrakcje do zobaczenia

Marzycie o zagranicznej wycieczce, ale bez tabunu turystów? Lubicie wyprawy poza utartymi szlakami? Ta propozycja z pewnością przypadnie wam do gustu. Między wysokimi pasmami Andów a lasem amazońskim rozpościera się… Boliwia – kraj, który urzeknie was kulturową różnorodnością.

Mało popularna, ale piękna!

Boliwia leży w Ameryce Południowej, graniczy z Chile, Peru, Paragwajem i Argentyną. Nie ma dostępu do morza i być może z tego też powodu nie jest popularnym kierunkiem turystycznym. Niewiele biur podróży decyduje się na zorganizowanie wycieczki w jej rejony. Zupełnie niesłusznie! To bowiem jeden z najciekawszych krajów Ameryki Łacińskiej. Nieodkryte przez masową turystykę miejsca sprawiają, że jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Co ma nam do zaoferowania? Przede wszystkim niespotykaną różnorodność klimatyczną. Występuje tu bowiem prawie każdy ziemski klimat – od zimnych gór i płaskowyżów po wilgotny tropik Amazonii. To z kolei pozwala na poznanie zupełnie nowej flory i fauny. Połowa kraju to właściwie tropikalna dżungla. Panoszące się wokół człowieka dzikie zwierzęta są więc normą. Wśród najpopularniejszych wymienić można pumę, jaguara, małpy, kajmany, kapibary i tapiry. Poza tym możemy poznać historię dawnych cywilizacji, które przeminęły, pozostawiając po sobie intrygujące zabytki.

Zwiedzanie Boliwii

Najlepiej wybrać wycieczkę objazdową. Wśród propozycji znajdziemy na przykład 16-dniową wycieczkę, podczas której poznamy i zwiedzimy znacznie popularniejsze Peru oraz właśnie Boliwię. Z pewnością nie będziecie żałować, bo Boliwia atrakcje proponuje właściwie każdemu. Nie wierzycie? To poznajcie tylko część wycieczkowych propozycji. Ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Boliwii jest „miasto pokoju” – La Paz – najwyżej położona stolica świata (co prawda stolicą konstytucyjną Boliwii jest Sucre, ale to w La Paz mieści się siedziba rządu). Znajduje się ono na dnie i zboczach kanionu. W mieście zachowały się zabytki z okresu kolonialnego, między innymi bazylika św. Franciszka (hiszp. Basílica de San Francisco) z XVIII wieku. Warto wybrać się też na uliczkę, na której odbywa się…. Targ Czarownic. Jest ona wypełniona sklepikami z różnorodnym towarem. Skąd wzięła się jej nazwa? Z faktu, że to właśnie w tym miejscu można zdobyć magiczne rekwizyty zaklinające choroby. Znajdziemy tu na przykład zioła, indiańskie amulety, a nawet… embriony lamy, które podobno posiadają wielką moc i gwarantują szczęście oraz pieniądze. Poza tym możemy tu też kupić bardziej typowe pamiątki – na przykład wykonane przez Indianki bajecznie kolorowe tkaniny, szale, chusty czy wełniane torby. Nie sposób pominąć również pobliskiej Valle de la Luna, czyli Księżycowej Doliny, w której gęsta sieć głębokich wąwozów tworzy właśnie księżycowy krajobraz. Obowiązkowo trzeba też zobaczyć, jak wygląda La Paz ze znajdującego się na wysokości 4000 metrów punktu widokowego. Sporą atrakcją jest możliwość przejażdżki kolejką linową, która łączy La Paz z położonym na wysokości 4100 m n.p.m. miastem El Alto. Czy to już wszystko, co ma do zaoferowania Boliwia? Oczywiście, że nie! To jedynie namiastka… Aby jednak przekonać się o jej pięknie i niepowtarzalnym uroku, trzeba ją zobaczyć na własne oczy.