Warning: The magic method InvisibleReCaptcha\MchLib\Plugin\MchBasePublicPlugin::__wakeup() must have public visibility in /home/klient.dhosting.pl/oidblogi/mojtraveling.pl/public_html/wp-content/plugins/invisible-recaptcha/includes/plugin/MchBasePublicPlugin.php on line 37
5 najpiękniejszych warszawskich teatrów - mojtraveling.pl
Ciekawe Miejsca
5 najpiękniejszych warszawskich teatrów

Najpiękniejszych, czyli takich, które zachwycają nie tylko wystawianymi w nich sztukami, lecz także architekturą i wydarzeniami, które rozegrały się w ich murach. Daj się zaskoczyć zagadkom, jakie kryje historia warszawskich teatrów.

Pierwsze występy teatralne na terenie Warszawy, które można by uznać za profesjonalne, odbywały się za panowania króla Władysława IV na Zamku Królewskim. Na teatralnych deskach wystawiano wtedy opery włoskie. Obecnie w stolicy działa ponad czterdzieści pięć teatrów. We współpracy z AccorHotels przedstawiamy najciekawsze z nich.

Teatr Wielki – najstarszy teatr operowy w Polsce

W budynku przy placu Teatralnym 1 ma swoją siedzibę Teatr Wielki, Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy oraz Muzeum Teatralne. Budowę gmachu Teatru Wielkiego zakończono w roku 1833 – stylem naśladował on teatr Nicoliniego w Neapolu, a projektował go Włoch Antonio Corazzi. Ten sam artysta zaprojektował m.in. teatr w Aleksandrii oraz warszawski Pałac Staszica.

Architektura budynku zachowała też ślady istniejącego wcześniej w tym samym miejscu Marywilu, budynku mieszkalno-usługowo-handlowego – w lewej części gmachu zdecydowano się pozostawić Dom Jarmarczny, który w XVIII wieku był częścią Marywilu. Neoklasycystyczny budynek teatru spłonął częściowo pod koniec XIX wieku, a poważnym zniszczeniom uległ w czasie II wojny światowej – po jej zakończeniu zostały tylko części fasady od strony wschodniej i od frontu. W czasie odbudowy przeprojektowano też wnętrza Teatru Wielkiego – powstała wtedy scena operowa o powierzchni 1150 metrów kwadratowych, czym zasłużyła sobie na miano jednej z największych na świecie.

Wystrój wnętrz Teatru Wielkiego tworzyły wielkie postaci ze świata sztuki. Rzeźbę Apollina, którą możemy podziwiać tuż nad wejściem do teatru, zaprojektowali profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Adam Myjak i Antoni Pastwa. Prof. Tadeusz Gronowski, wybitny polski grafik, jest autorem projektu żyrandoli i kandelabrów w foyer. Piękne meble w recepcji, bufetach i palarniach zaprojektował prof. Bohdan Pniewski – ten sam, który był architektem potężnego gmachu sądu przy al. Solidarności 127 w Warszawie.

Teatr Roma – od kina do teatru musicalowego

Teatr Roma mieści się w powstałym w 1936 roku Domu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej „Roma”, zaprojektowanym przez Stefana Szyllera. Budynek reprezentował styl renesansowy, jednak liczne remonty i przebudowy na przestrzeni lat znacznie zmieniły jego wygląd. Pozostałością stylu neorenesansowego są widoczne nad fasadą frontową attyki, które przywodzą na myśl te, które można podziwiać w kamienicach w Zamościu.

Na początku w budynku Domu Akcji Katolickiej mieściło się kino. W 1947 zaczęła tu działać scena muzyczno-rozrywkowa, którą osiem lat później przemianowano na Operetkę Warszawską. Przez trzynaście lat występowali tu też artyści Opery Narodowej, której gmach był w tym czasie remontowany.

Obecna nazwa teatru pochodzi z 1994, jej autorem jest ówczesny dyrektor Bogusław Kaczyński. Wojciech Kępczyński, który objął stanowisko dyrektora Teatru Roma w 1998 roku, dodał do repertuaru musicale. Wiele z nich stanowi nie lada wyzwanie dla architektury i wystroju budynku – na przykład na potrzeby „Deszczowej piosenki” zlikwidowano kanał orkiestry, który przekształcono w zbiornik na 10 000 litrów wody. To z niej „powstaje” deszcz, który widzimy w różnych momentach spektaklu na scenie.

Nowy Teatr z siedzibą… w budynku MPO

Siedziba teatru może wydawać się nieadekwatna dla miejsca, które uważa się bądź co bądź za świątynię sztuki. Nic bardziej mylnego – budynek Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Madalińskiego 10/16, w którym mieści się Nowy Teatr, został wpisany do rejestru zabytków i stanowi unikatową przestrzeń, na terenie której odgrywane są nie tylko sztuki teatralne, lecz także odbywają się koncerty i warsztaty. W otwartej w 2016 roku siedzibie Nowego Teatru mieści się też księgarnia.

Teatr Polski – spełnienie marzeń filozofa, w którego nikt nie wierzył

Arnold Szyfman, założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Polskiego, wpadł na pomysł założenia prywatnego teatru w wieku dwudziestu siedmiu lat. Był rok 1909, a Szyfman, z wykształcenia filozof, nie miał wielu funduszy na to przedsięwzięcie. W towarzystwie wyśmiewano zarówno pomysł, jak i pomysłodawcę, nazywając go pogardliwie „Schiffmankiem”. Za sprawą utworzonego Towarzystwa Akcyjnego Budowy i Eksploatacji Teatrów w Królestwie Polskim możliwe było zebranie funduszy na budowę i otwarcie Teatru Polskiego w 1913 roku. Działa on do dziś, odnosząc spektakularne sukcesy.

Teatr Collegium Nobilium – kuźnia talentów z Akademii Teatralnej

Na deskach Teatru Collegium Nobilium występowało wiele późniejszych gwiazd polskiej sceny. Odbywają się tu przede wszystkim spektakle dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Teatralnej oraz spotkania ze znanymi aktorami. Na uwagę zasługuje budynek teatru – zaprojektował go w XVIII wieku Jakub Fontana, królewski architekt. Budynek Teatru Collegium Nobilium został doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowano go w latach 90. XX wieku.

Hotele w Warszawie blisko teatralnych scen

Możesz wybierać spośród wielu dogodnych lokalizacji blisko centrum stolicy, jak również wśród stylu architektonicznego budynków. Niektóre, jak Hotel Raffles Europejski Warsaw, zachwycają piękną architekturą i usytuowaniem w najpiękniejszej części miasta – przy Trakcie Królewskim.

About the author

Related Post

Leave a comment