Ciekawe Miejsca
Praga alchemiczna. Wybierz się na spacer magicznym szlakiem

Czeska Praga, choć współcześnie kojarzona przede wszystkim z piwiarniami, za czasów panowania cesarza Rudolfa II Habsburga była kolebką działań artystów, domorosłych magów oraz alchemików. Zajrzyj na Złotą Uliczkę, odwiedź Synagogę Staronową – miejsce pochówku legendarnego Golema – i Kościół Marii Panny przed Tynem, w którym spoczął astronom Tycho Brahe. Oto magia Pragi!

Wycieczka śladem „magicznych” atrakcji to świetny sposób na spędzenie weekendu w Pradze, jeśli brakuje Ci pomysłu, jakim kluczem zwiedzać to piękne miasto.

Złota Uliczka na Hradczanach

To niewielka zabytkowa uliczka położona na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany. Kiedyś nazywano ją Złotniczą, prawdopodobnie dlatego, że była siedzibą żydowskich złotników. W malutkich kolorowych domkach przytulonych do siebie we wnękach murów obronnych mieszkali zamkowi strzelcy, później rzemieślnicy i handlarze, a z czasem najbiedniejsi mieszkańcy miasta. Na Złotej Uliczce mieszkał m.in. Franz Kafka oraz czeski poeta Jaroslav Seifert, który za napisany tu tomik wierszy otrzymał Nagrodę Nobla. Najważniejszym elementem praskiej uliczki jest znajdująca się po zachodniej stronie Biała Wieża, czyli więzienie z katownią, w którym przetrzymywany był XVI-wieczny angielski alchemik i szarlatan Edward Kelley. Obecnie Złota Uliczka jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Pradze, a za wejście na nią trzeba uiścić opłatę. W pobliżu znajdują się najlepsze hotele w Pradze, w tym m.in. mieszczący się w XIX-wiecznym neobarokowym budynku 4-gwiazdkowy hotel Century Old Town Prague – MGallery by  Sofitel. Jeden ze 174 klimatyzowanych pokojów można zamówić za pośrednictwem strony AccorHotels.

Synagoga Staronowa

To najstarsza – wybudowana w 1275 roku – czynna synagoga w Europie i jedna z pierwszych praskich budowli w stylu wczesnogotyckim. Przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie tylko dlatego, że Hitler zamierzał zamienić ją w Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy. Obecnie jest jednym z obiektów należących do Muzeum Żydowskiego. Według żydowskich wierzeń synagoga zbudowana została przez uciekinierów z Jerozolimy z kamieni przyniesionych przez anioły ze Świątyni Salomona. Kiedy przyjdzie Mesjasz, powrócą one na swoje miejsce. Z Synagogą Staronową wiąże się również legenda o golemie, którego stworzył pochodzący z Poznania alchemik Löw Ben Becalel. Pewnego dnia stwór oszalał, niszcząc wszystko na swojej drodze. Uczony musiał unicestwić swoje dzieło, a glinianie szczątki ukrył na strychy synagogi i zakazał komukolwiek wchodzić na górę. Podobno rabin, który złamał zakaz, po powrocie cały dygotał, a ciekawski kominiarz nieszczęśliwie spadł i skręcił kark. Strych odwiedził także reporter Egon Kisch, ale poza kurzem oraz rupieciami nic na nim nie znalazł.

Kościół Marii Panny przed Tynem

Ten neogotycki kościół zachwyca smukłymi 8-metrowymi wieżami, widocznymi z odległości kilku kilometrów. W jego wnętrzu można podziwiać dekoracje z XV wieku, w tym kamienną ambonę, figurę Tyńskiej Madonny z Dzieciątkiem, liczącą ponad 550 lat, oraz baldachim nad grobem biskupa Luciana z Mirandoli. Jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków jest grobowiec ekscentrycznego astrologa i astronoma Tychona Brahego, który pracował na dworze Rudolfa II. Spędził wiele lat na pomiarach położenia gwiazd na niebie, odkrył nierówności w ruchu księżyca oraz pięć nowych komet. Uczony pozostawił po sobie wiele prac naukowych i rozpraw, wydanych w 1923 roku w aż dziesięciu tomach. Okoliczności śmierci Brahego są nieznane – niektórzy twierdzą, że zmarł z powodu choroby nerek, natomiast inni, że na przyjęciu nabawił się zapalenia pęcherza, ponieważ nie chciał wstać od stołu przed królem. Niektórzy do dziś powtarzają „nie chcę umrzeć jak Tycho Brahe”, idąc do toalety. Inna teoria sugeruje, że uczony został otruty rtęcią, chociaż przeprowadzone w 2010 roku badania kości wykluczyły tę hipotezę.

About the author

Related Post

Leave a comment