Wynajem samochodu – formalności i ważne informacje

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się wypożyczalnie samochodów. Okazuje się bowiem, że nie jest to luksus zarezerwowany jedynie dla nielicznych. Ceny najmu samochodu nie osiągają kosmicznych kwot, dzięki czemu każdy kierowca może w kryzysowej sytuacji skorzystać z usług takiej placówki. Jednak wcześniej warto wiedzieć, jak to wszystko wygląda i na co należy się przygotować.

Formalności i dokumenty

Aby wypożyczyć samochód należy posiadać oczywiście ważne prawo jazy oraz dowód osobisty lub paszport. Dobre firmy odznaczają się kompleksową oraz szybką obsługą klienta. Tym bardziej, że często są to osoby, którym zależy na czasie. Większość z nich pozwala zatem na zarezerwowanie samochodu przez Internet. Wynajęte auto może zostać odebrane przez klienta w siedzibie firmy, bądź podstawione na wyznaczone miejsce. Taki samochód jest sprawny technicznie, czysty i posiada pełny bak oraz wszystkie ubezpieczenia – OC/AC/NW/Assistance. Istnieje również możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, które znosi udział własny w przypadku uszkodzenia pojazdu.

Należy również pamiętać, że samochód wypożycza się najkrócej na 24 godziny, a każde przedłużenie należy wcześniej zgłosić pracownikom firmy. W przeciwnym razie pojazd może zostać zgłoszony na policję jako skradziony. To samo dzieje się w przypadku wyjazdów za granicę kraju. Oczywiście, istnieje taka możliwość, jednak należy także zgłosić to wcześniej i otrzymać zgodę wypożyczalni.

Ile to kosztuje? 

Koszt wypożyczenia pojazdu zależy przede wszystkim od marki i klasy samochodu i w dobrych wypożyczalniach, np. http://www.yourcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-chorzow/, wynosi około 100 zł minimum. Im dłuższy okres najmu, tym tańsza doba. Należy doliczyć do tego dodatkowe ubezpieczenie lub depozyt, który należy wpłacić na wypadek uszkodzenia auta. Po co w ogóle wypożyczać samochody? Są to bowiem przedmioty martwe, a więc złośliwe. Mogą popsuć się, pozbawiając nas możliwości dojazdu do pracy. Często również wypożyczenie dużego busa okazuje się tańsze niż zakupienie biletów na komunikację publiczną dla kilku osób. Jest więc to świetne rozwiązanie dla osób, które większymi grupami wybierają się na wspólne wakacje.