Ciekawe Miejsca
Dom w górach – projekt, koszt i wykonanie

Każdy fan górskich wędrówek z pewnością marzy o tym, by przeprowadzić się do malowniczej okolicy ulubionych szczytów i dolin. Budowa domu w górach praktycznie w niczym nie różni się od budowy w mieście lub na wsi. Jedynie pewne schematy projektowe ulegają zmianie z uwagi na wysokość, klimat i warunki atmosferyczne. W tym artykule opowiemy o tym nieco więcej.

Projekt domu w górach

To, jak będzie wyglądał nasz góralski dom zależy od działki i wysokości, na jakiej go postawimy. Jeśli wykupimy zimę w okolicach szczytu lub większego wzniesienia, będziemy musieli zadowolić się budynkiem o niewielkich rozmiarach. Najczęściej będzie to obiekt na kształt bacówki, bez piętra i z odpowiednimi kątami nachylenia połaci dachowych. Powinien być jak najmniejszy, by można było odpowiednio go umocnić.

Kolejna kwestia to materiały potrzebne do wzniesienia naszego domu. Najczęściej rozpoczynamy od wykonania fundamentów, zabezpieczonych specjalnymi łączeniami. Pozostałe części mieszkania mogą być wzniesione z grubych, drewnianych bali, które dodatkowo nadadzą domowi góralskiego designu.

Góralski dach – koszty wzniesienia

Najważniejszy w górach jest dach. Halny wiatr i ogólne warunki pogodowe, które panują w tej części naszego kraju, zmuszają nas do zastosowania wszystkich środków ostrożności. Rozpoczynamy więc od projektu mocnej i skomplikowanej więźby, która będzie posiadała wszystkie możliwe zabezpieczenia i łączenia. Następnie wybieramy odpowiednie poszycie dachowe.

Chcąc obciąć koszty, mamy do wyboru dwa rodzaje materiałów – blachodachówka modułowa i mniej popularna blacha trapezowa. Ta pierwsza będzie idealna, gdy chcemy stworzyć bezpieczny dom z odpowiednimi zabezpieczeniami przed wiatrem. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii montażu modułów, blachodachówka będzie tak samo trwała i odporna na porywy wichury, jak np. dachówka ceramiczna. Ostateczny poziom zabezpieczenia budynku zależy od projektu krokwi i materiałów użytych do zainstalowania zadaszenia.

Pamiętajmy również o odpowiednich akcesoriach wykończeniowych. Śniegołapy, okno wyłazowe czy struktonit to najlepsze dodatki do prawidłowego wykończenia poszycia dachu w górach.

About the author

Related Post